ХІМІЯ 9 КЛ.

№ 59 Тема уроку. Природні й синтетичні органічні речовини

Цілі уроку: узагальнити знання учнів про органічні речовини природного походження; показати значення штучних і синтетичних органічних речовин, можливість їх одержання з природних органічних і неорганічних речовин; розкрити значення органічної хімії, причини різноманіття органічних речовин.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

Форми роботи: евристична бесіда, групова робота.

Обладнання: зразки природних, штучних і синтетичних сполук, схема класифікації органічних сполук.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

1.            Заслуховування повідомлень учнів про біологічну роль і значення нуклеїнових кислот

2.            Фронтальне опитування

1)           Назвіть природні полімери, які ви знаєте з курсу хімії та біології. Де в природі трапляються ці полімери?

2)           Які природні корисні копалини є джерелами органічних сполук? (Розглядаємо колекції «Нафта й продукти її переробки», «Кам’яне вугілля й продукти переробки», схему «Продукти переробки природного газу».)

3)           У чому полягає причина різноманіття органічних сполук? (Розглядаємо схему «Класифікації органічних сполук».)

4)           Які речовини називаються гомологами? Наведіть приклади гомологічних рядів.

5)           Які речовини називаються ізомерами? Які види ізомерії поширені в органічній хімії? Наведіть приклади.

6)           Чим відрізняються природні й хімічні органічні речовини? Природні: рослинного й тваринного походження. Хімічні: штучні (отримані на основі природних) і синтетичні (немає аналогів у природі).

ІІІ. Застосування знань, умінь і навичок

Групова робота

Групи заздалегідь готують відповіді, а на уроці представляють підготовлені схеми, таблиці, презентації.

1. Розгляд схеми переробки природного газу

Склад і використання природних і супутнього нафтових газів

Розглядаємо схему використання природного газу.

1)           Як паливо. (Назвіть галузі промисловості, де природний газ використовується як паливо.)

2)           Як сировина хімічних виробництв.

2. Розгляд схеми переробки нафти

3. Схема переробки кам’яного вугілля

Переробка вугілля — суха перегонка — полягає в його хімічному розкладанні без доступу повітря. Розрізняють два види сухої перегонки: напівкоксування (500–550°С) і коксуванняпромисловий метод переробки кам’яного вугілля, що полягає в нагріванні його без доступу повітря до 900–1050°С.

Продукти первинної перегонки нафти та їх використання

4.            Штучні органічні речовини (на прикладі ацетатного волокна, нітроцелюлози)

5.            Синтетичні органічні речовини (на прикладі капрону)

6.            Полімерні матеріали

IV. Підбиття підсумків уроку

Учитель узагальнює відповіді учнів, оцінює роботу учнів на уроці.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

Творче завдання. Підготувати повідомлення про властивості однієї-двох синтетичних або штучних речовин, їх застосування і значення.

Із цим матеріалом переглядають:
57. Білки.
58. Нуклеїнові кислоти. Біологічна роль нуклеїнових кислот.
60. Значення продуктів органічної хімії.
61. Тематична контрольна робота з теми «Органічні сполуки».
62. Місце хімії серед наук про природу. Роль хімічних знань у пізнанні природи.
63. Значення хімічних процесів у природі.
64. Роль хімії в житті суспільства.
65. Роль хімії в житті суспільства.
66. Підсумковий урок з теми «Роль хімії в житті суспільства». Оцінювання навчальних досягнень учнів. Залік.


Оберіть клас та предмет:

Рекомендований контент:

Щоб забезпечити вам кращий онлайн-досвід, цей веб-сайт використовує файли cookie.

Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на наше використання файлів cookie Детальніше про cookies

Ресурс:

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. При копіювання та використанны інформації зворотнє посилання на сайт lectures.7mile.net  обов'язкове.