ХІМІЯ 10 КЛ.

2 Тема уроку. Хімічний зв’язок, будова речовини

Цілі уроку: актуалізувати знання учнів про природу й види хімічного зв’язку; розвивати вміння використовувати теоретичні знання для прогнозування властивостей елементів та їхніх сполук на підставі знань про будову атома й будову речовини; розвивати навички складання молекулярних і структурних формул речовин, описувати властивості речовин на підставі знань про хімічний зв’язок.

Тип уроку: повторення й систематизації знань.

Форми роботи: фронтальна, групова.

Обладнання: періодична система хімічних елементів, ряд активності металів, таблиця розчинності, схема до уроку 2.

Хід уроку

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань учнів з теми «Хімічний зв’язок. Будова речовини»

1. Фронтальна бесіда за основними питаннями теми (з використанням схеми 2)

·        Поясніть, як ви розумієте поняття «хімічний зв’язок».

·        Які зв’язки називаються міжмолекулярними?

·        Який зв’язок називається йонним?

·        Поясніть механізм утворення ковалентного зв’язку.

Типи ковалентного зв’язку за кількістю електронних пар, що його утворюють, та його полярністю

·        Що таке електронегативність?

·        Спрямованість і насичуваність ковалентного зв’язку.

·        Гібридизація атомних орбіталей і електронних хмар.

·         Назвіть особливості металевого зв’язку.

·         Який зв’язок називається водневим?

·         Наведіть приклади міжмолекулярних водневих зв’язків.

Внутрішньомолекулярні водневі зв’язки існують у молекулах поліпептидів, нуклеїнових кислот, білків тощо. Мірою міцності будь-якого зв’язку є енергія зв’язку.

2. Будова речовини

·        На які групи за типом будови поділяються всі речовини?

·        За типом хімічного зв’язку?

·         Наведіть приклади речовин молекулярної будови.

·         Які властивості мають речовини немолекулярної будови?

·        Охарактеризуйте фізичні властивості йонних речовин.

·         Наведіть приклади фізичних властивостей речовин з металевим зв’язком.

III. Керована практика

На розсуд учителя й залежно від підготовленості класу завдання можна використовувати для фронтальної, групової або індивідуальної роботи.

Завдання 1. Наведіть приклади речовин, які мають йонну, атомну й молекулярну кристалічні ґратки. Яка з цих речовин матиме найнижчу температуру плавлення, а яка — найвищу? Чому?

Завдання 2. Оксиген утворює хімічні зв’язки з Натрієм, Хлором, Нітрогеном і Цинком. Запишіть формули цих сполук, укажіть вид хімічного зв’язку й тип кристалічної ґратки. Поясніть, який зв’язок буде найменш полярним.

    

Завдання 3. З огляду на положення Оксигену, Сульфуру й Селену в періодичній системі укажіть вид хімічного зв’язку й тип кристалічних ґраток у сполуках цих елементів з Гідрогеном. Поясніть, у якій з цих сполук зв’язок найменш полярний.     

Завдання 4. Який з хімічних зв’язків є найбільш полярним?

H−Cl, H−Br, H−I, H−P, H−S.

Поясніть, чому. Укажіть вид хімічного зв’язку.

Завдання 5. Наведіть приклади речовин, у яких Флуор утворює йонний, ковалентні полярний та неполярний зв’язки, укажіть тип кристалічних ґраток у цих сполуках.

Завдання 6. Метал масою 4,5 г, що має ступінь окиснення в сполуках +3, прореагував із хлоридною кислотою. При цьому виділився водень об’ємом 5,6 л (н. у.). Назвіть метал.

Завдання 7. Деякий метал масою 1,22 г у результаті взаємодії з хлором утворює сполуку масою 4,75 г. Ступінь окиснення цього металу в хлориді — +2. Назвіть метал.

Завдання 8. У результаті взаємодії деякого металу масою 0,92 г з хлором одержали хлорид металу масою 2,34 г. Назвіть метал, якщо ступінь окиснення цього металу в хлориді дорівнює +1.

Завдання 9. У результаті взаємодії деякого металу з водою в процесі нагрівання утворився оксид зі ступенем окиснення металу +2. Маса оксиду, що утворився, дорівнює 16,2 г, утвореної води — 0,4 г. Визначте, який метал було взято для реакції з водою.

IV. Підбиття підсумків і висновки

Оцінюємо роботу учнів, оцінки виставляємо за бажанням учнів.

V. Домашнє завдання

Повторити теорію електролітичної дисоціації.

Додаток до уроку

Схема до уроку 2

2-01

2-02

2-03

Із цим матеріалом переглядають:
1. Періодичний закон, періодична система хімічних елементів. Будова атома.
3. Теорія електролітичної дисоціації. Йонні реакції.
4. Хімічні реакції. Окисно-відновні реакції.
5. Неметалічні елементи та їхні сполуки.
6. Алотропія. Значення озонового шару для життя організмів на Землі.
7. Загальні хімічні властивості неметалів.
8. Сполуки неметалічних елементів з Гідрогеном. Гідроген хлорид. Хлоридна кислота.
9. Амоніак: властивості, використання. Солі амонію. Якісна реакція на йон амонію.
10. Одержання амоніаку в лабораторії. Загальна схема одержання амоніаку в промисловості.
11. Оксиди неметалічних елементів. Кислотний характер оксидів і гідратів оксидів. Кислотні дощі.


Оберіть клас та предмет:

Рекомендований контент:

Щоб забезпечити вам кращий онлайн-досвід, цей веб-сайт використовує файли cookie.

Використовуючи наш веб-сайт, ви погоджуєтесь на наше використання файлів cookie Детальніше про cookies

Ресурс:

Всі опубліковані на сайті матеріали належать їх авторам. Матеріали розміщено виключно для ознайомлення. При копіювання та використанны інформації зворотнє посилання на сайт lectures.7mile.net  обов'язкове.